Een Amerikaanse onderzoeker is erin geslaagd met goedkope middelen een systeem te bouwen dat vanuit een auto de gegevens op chips in paspoorten kan kopiëren. De gegevens op de zogeheten RFID-tags in paspoorten van enkele argeloze voorbijgangers konden zonder hun medeweten gekloond worden en zijn op die manier dus te misbruiken.
Paspoortchip in VS simpel gekloond
Een Amerikaanse onderzoeker heeft laten zien hoe je met goedkope middelen paspoortchips kloont.
De beveiligingsonderzoeker, Chris Paget, hoopt hiermee te bewijzen dat eerdere bedenkingen van wetenschappers tegen het gebruik van dergelijke chips daadwerkelijk hout snijden. De onderdelen voor het systeempje kostten hem niet meer dan 250 dollar. Het bereik is ongeveer tien meter, maar dat is makkelijk te vergroten, stelt Paget tegenover IT-website The Register.
Paget demonstreert zijn systeem op Youtube voor The Register:
De RFID-tags, die op aandringen van de VS inmiddels ook in de Nederlandse paspoorten zijn opgenomen, bevatten geen persoonlijke informatie, maar een code die verwijst naar – in dit geval – een beveiligde database van het Amerikaanse ministerie van Veiligheid (Homeland Security). Het klonen van die code is echter volgens ingewijden een stap op weg naar frauduleus gebruik van paspoorten. Daarnaast blijkt het dus technisch mogelijk op grote schaal elektronisch te surveilleren. Een politiedienst kan met vergelijkbare technologie goed zien wie er op een bepaald moment ergens aanwezig zijn, bijvoorbeeld bij een demonstratie. (FBL)