Advertentie

Wallage pleit voor kernkabinet

Het Binnenhof moet met zichzelf in discussie om het vertrouwen van de burgers terug te winnen. Want de huidige werkwijze van de ministerraad als verzameling van departementale stadhouders is onhoudbaar. Jacques Wallage, voorzitter van de Raad voor het openbaar bestuur heeft dat woensdag bepleit in zijn toespraak op het symposium ‘Meer eenheid in het regeringsbeleid’. 

04 november 2009

Kernkabinet
Volgens Wallage is een debat over de invoering van een kernkabinet noodzakelijk omdat Den Haag steeds minder te vertellen heeft, en over steeds minder zaken gaat. De departementale werkwijze, waarbij iedere minister het belang van de eigen sector vertegenwoordigt, biedt geen soelaas voor de hedendaagse problemen.

 

Samenhangende inspanning
‘Een geloofwaardig duurzaamheidsbeleid bijvoorbeeld, of nog dichter bij huis: de verbetering van de veiligheid. Waar de samenwerking tussen Justitie en BZK sterk is gegroeid wordt steeds duidelijker, dat gevoelens van onveiligheid alleen maar bestreden kunnen worden door een samenhangende inspanning, waarbij volkshuisvesting, het vormgeven van de openbare ruimte, werk en inkomen, de situatie in en rond scholen, de positie van ouderen, de feitelijke werkwijze van de politie, inzet vraagt over de breedte van een kabinet en lokaal van een heel college van B&W’, aldus Wallage.

 

Beslisruimte
Volgens Wsllage is de overheid extra kwetsbaar door de gegroeide werkwijze in Den Haag en het gebrek aan effectieve allianties tussen Den Haag en de gemeenten. Den Haag moet zich bovendien realiseren dat over een heleboel zaken het Binnenhof niet beslist, omdat Europa en de wereldbank dat doen of omdat burgers dat zelf willen doen. ‘Voor veel beleidsvragen geldt: Den Haag gáát er niet over, of ze zou er niet over moeten willen gaan. Die sterk ingesnoerde beslisruimte vraagt om een serieuze heroverweging van de wijze, waarop dan nog wel bestuurd moet worden.’

 

Vertrouwen
Een hernieuwd debat over een kernkabinet is daarom volgens Wallage onafwendbaar. Daarbij gaat het er om dat de ministerraad meer is dan een verzameling van stadhouders van departementen. ‘Het werk anders organiseren, de politiek bestuurlijke rol nadrukkelijker vormgeven, de ministerraad als team, het zou in functie moeten staan van het herwinnen van vertrouwen voor het politiek bestuurlijke proces.’

 

Reacties: 9

U moet ingelogd zijn om een reactie te kunnen plaatsen.

Christiaan
Wallage zou eigenlijk nog even moeten wachten tot na de verkiezingen... Hopelijk zijn de laatste restjes PvdA dan opgegaan in het niets, en kunnen we de restanten die zich op een huichelachtige manier in de samenleving hebben "opgewerkt" weer op de plek wijzen waar ze eigenlijk horen.

Wallage, in mijn ogen een wereldvreemde pipo, die vindt dat de oorspronkelijke bewoners van NL, maar moeten schikken naar de massale toestromen van mensen uit den vreemde... Wie zijn wij immers om dit land te claimen? Lees zijn "schrijfsels" maar eens. U zult versteld staan!!

Zo'n man is pas een gevaar voor de Nederlandse samenleving! Laat de eigen bevolking in de kou staan, en denkt vooral aan de eigen portomonee... want daar zijn de PvdA regenten wel heel goed in! Elkaar bakken met geld toeschuiven...
FP
Beste Chris,

Wat heeft uw reactie met de signalering van Wallage te maken? Hij betoogt voor het organiseren van daadkracht op de juiste plekken in de samenleving. Lijkt me niet zo gevaarlijk....
W.Wilkens
Je ziet het wel meer: ex politici die vanaf een afstand plotseling weten hoe het (wel) moet.
Toen Wallage de ruimschoots de gelegenheid had om hieraan iets te doen in de paarse kabinetten, had hij haast om zo snel mogelijk burgemeester van Groningen te worden.
De beste stuurlui staan aan wal!
Eric / meeting designer
Wat Wijffels zo briljant heeft gebakken blijkt toch een soufle te zijn. Jammer. Doet me denken aan een Amerikaanse reactie op de foto van de formatiebesprekingen. Toen werd gevraagd de beoogd eerste minister aan te wijzen, wees diegene direct Wijffels aan. Balkenende heeft het gewoon niet. Hij is geen ziener en zal het ook nooit worden. Hoorde over zijn optreden op de autoRAI. Ja, dat was goed. Echte passie. Als er een Commissaris Autozaken in Brussel komt, dan is hij de man. Ondertussen ben ik het met Wallage eens. En hebben we iemand nodig van het kaliber dat waardevrij verbanden kan zien, en richting geeft aan deze samenleving, die, helaas voor je Chris, niet meer bestaat uit mensen die aanspraak kunnen maken op zoiets als oorspronkelijkheid. De wereld is on the move, zie dat en aanvaardt het. Je reactie weerspeigelt nog de 50-jaren, net als Balkenendes manier van op de winkel passen. Succes er mee, het is een hele stap, dat begrijp ik.
M. Dijkman
Goed idee van Wallage.
Christiaan
"En hebben we iemand nodig van het kaliber dat waardevrij verbanden kan zien, en richting geeft aan deze samenleving, die, helaas voor je Chris, niet meer bestaat uit mensen die aanspraak kunnen maken op zoiets als oorspronkelijkheid. De wereld is on the move, zie dat en aanvaardt het. Je reactie weerspeigelt nog de 50-jaren"

De wereld is "on the move"? Ja inderdaad, allemaal richting nederland. Dat je het idealisme hoger hebt staan dan het realisme is je goed recht. Imagine van Lennon is ook een mooi liedje, helaas niet meer dan dat. Ook de onstuitbare opmars van de PVV geeft toch aan dat er gelukkig meer realisten in NL zijn... Maar je mag lekker blijven dromen wat mij betreft.

@ Floor... Ik geef gewoon mijn visie over Wallage weer, een salonsocialist die vooral aan de eigen portomonee denkt. En die wil dan daadkracht organiseren op de juiste plekken in de samenleving? Gezien de peilingen mogen al die PvdA'ers straks gelukkig een toontje lager zingen... Gelukkkig maar, de ellende is nou nog te overzien.
Lex van Haarlem
SNEEUW VERDWIJNT HET SNELST VOOR DE ZON
.
Een voorstel om te gaan 'praten over' een kernkabinet is in zichzelf bureaucratisch.
Daar wordt de werkelijkheid niet minder, maar juist extra bureaucratisch van. Zelfs als er in zo'n 'praatsessie' inhoudelijk goede dingen worden gezegd.
.
Trouwens, wat weerhoudt ministers er eigenlijk van om 'gewoon' goed samen te werken, alsof zij virtueel reeds deel uitmaken van een heus team dat goed in z'n vel zit en de zaken effectief aanpakt?
.
Is het de bureaucratie, of gebrek aan leiderschap? Deze twee gaan hand in hand.
Voor ware leiders daarentegen is bureaucratie eenvoudig een 'non-issue', zoiets als sneeuw voor de zon.
.
Hoezo, praten over een kernkabinet? Een goed idee, dat wel, 'gewoon' doen dus, in het hier en nu.
erwin / STUDENT
Pim Fortuyn pleitte reeds jaren gelden al voor een kernkabinet. Sla zijn boekenlijst met publicaties er maar eens op na.
Kortom wederom een idee van pim dat door de pvda als nieuw en innovatief wordt gepresenteerd.
Michiel Jonker / ambtenaar bij een decentrale overheid
Wallage's uitspraken hebben een hoog "Het geheim van Den Haag"-gehalte (naar het recent verschenen, gelijknamige boekje van Joost Heldeman). Je start een discussie over hoe het beter kan, waarmee je vooral de aandacht afleidt van het feit dat je niet van plan bent het wezenlijk anders te gaan doen dan tot dusverre. En dit doe je dan om burgers "hoop op verbetering" te geven en ze zo voor je karretje te spannen.

Deze benadering heeft lange tijd enig effect gesorteerd, maar het lijkt erop dat steeds meer mensen zien dat dit soort (oproepen tot) veranderingen in feite regenteske fopspenen zijn. Het is niet langer mogelijk om de fopspeen die Wilders ons biedt, te neutraliseren met zo'n ouderwetse regenteske fopspeen.

Het vertrouwen van burgers kan alleen worden teruggewonnen met een Obama-achtige benadering: een combinatie van authentiek idealisme en realisme, waarbij burgers niet naar de mond worden gepraat, maar wel serieus genomen.

Dat vereist een heel andere attitude dan we nu zien bij de overgrote meerderheid van politici. Het vereist bestuurders (en dus geen ex-bestuurders zoals Wallage) die het risico durven te nemen maar heel kort bestuurder te zijn, omdat ze eerlijk zijn over wat ze willen. Zo'n benadering biedt geen garantie op succes (noch in Nederland, noch in Amerika), maar wel enige hoop.
Advertentie