Vooralsnog wordt de liefde tussen Groningen, Friesland en Drenthe niet van alle kanten beantwoord en lijkt een fusie tot een grote noordelijke provincie nog ver weg.
Een blauwtje lopen
In het noorden van Nederland komen ze er niet uit. Aantrekken, afstoten, blauwtje lopen of toch maar een driehoeksrelatie?
Toch ziet Wiebe van der Ploeg, fractievoorzitter van GroenLinks Groningen, redenen om een fusie tussen Groningen en Drenthe te onderzoeken. De drie noordelijke provincies werken al op veel punten samen en ook veel gemeenten, waterschappen en het openbaar vervoer zijn grensoverschrijdend bezig. Naar alle tevredenheid. Om te beginnen is het Samenwerkingsverband Noord-Nederland (SNN) geen democratisch gekozen orgaan dat verantwoording aflegt. ‘Dat is altijd een probleem geweest.’ Een fusie met Friesland erbij is volgens de geboren Fries Van der Ploeg geen optie. ‘Je kunt honderd keer lonken naar samenwerking met Friezen, maar ze willen echt zelfstandig blijven.’
Van der Ploeg bespeurt zelfs een toenemende hang naar Friese zelfstandigheid, ook op economisch gebied. Oorzaak zou volgens hem het geld kunnen zijn dat Friesland heeft verdiend met de verkoop van zijn aandeel in energiebedrijf Nuon. Vooralsnog is er nog geen sprake van verkering in het noorden dus.