Overslaan en naar de inhoud gaan

Kamer wil betere bescherming nationale herdenkingen

Krappe meerderheid Tweede Kamer stemt ook in met het intrekken van de ANBI-status van Extinction Rebellion.

Eind januari demonstreerden actievoerders van Extinction Rebellion op de ringweg A10 in Amsterdam.
Eind januari demonstreerden actievoerders van Extinction Rebellion op de ringweg A10 in Amsterdam. − ANP

De Tweede Kamer wil strengere regels tegen demonstraties die de orde verstoren. Een reeks moties die aanscherpingen voorstellen, kreeg steun van een meerderheid. De Kamer wil bijvoorbeeld de drie nationale herdenkingen beter beschermen tegen verstoringen. Het gaat om de dodenherdenking van 4 mei, de oorlogsherdenking op 15 augustus en de Holocaustherdenking op de laatste zondag in januari.

Belemmeringen

In de motie van onder meer de ChristenUnie staat dat herdenken op 4 mei ‘boven demonstreren’ moet gaan. Een mogelijkheid is om de dodenherdenking te behandelen als een ‘beschermd moment in de tijd’. Om dit te kunnen doen, moet de Wet openbare manifestaties aangepast worden.

Met een aangenomen motie van NSC en VVD vraagt de Kamer het kabinet om te kijken welke ‘praktische en juridische belemmeringen’ in de weg liggen om schade van demonstraties op de daders te verhalen. Verder wil de Kamer een aparte strafbaarstelling van blokkades van belangrijke infrastructuur, en een onderzoek naar de inzet van camera's met gezichtsherkenning bij bijvoorbeeld snelwegbezettingen. Zie deze NSC-motie.

ANBI-status Extinction Rebellion

Een Kamermeerderheid steunde ook een motie van Joost Eerdmans om de status van Algemeen nut beogende instelling van klimaatbeweging Extinction Rebellion in te trekken. Er waren 69 stemmen voor en 67 tegen. Organisaties met zo'n ANBI-status krijgen belastingvoordelen. ‘Die moet ik ontraden’, zei justitieminister David van Weel vorige week nog over deze motie. Daar is ook al eerder naar gekeken. Het is niet mogelijk op basis van de feiten zoals die nu voorliggen.

Regeerakkoord

Het huidige kabinet schreef al in het regeerakkoord dat het opnieuw wil kijken naar het demonstratierecht. Over de eigen plannen staat daarin: ‘Er wordt scherper onderscheid gemaakt tussen (vreedzaam) demonstreren en orde verstorende acties. Demonstreren is een grondrecht, maar wanordelijkheden, bedreigingen tegen anderen of openbaar geweld waar demonstranten over de grenzen van het strafrecht heen gaan, zijn onacceptabel.

Het belangrijkste overheidsnieuws van de dag

Schrijf je in voor de Binnenlands Bestuur nieuwsbrief

Reacties: 1

U moet ingelogd zijn om een reactie te kunnen plaatsen.

Frank van Unen

Oh, dus onwelgevallige organisaties worden nu via de financiële route apart behandeld? Hoe sterk lijkt dat op censuur?

Op 29 januari 2025, 16:28

Melden als ongepast

Door u gemelde berichten worden door ons verwijderd indien ze niet voldoen aan onze gebruiksvoorwaarden.

Schrijvers van gemelde berichten zien niet wie de melding heeft gedaan.

Bevestig jouw e-mailadres

We hebben de bevestigingsmail naar %email% gestuurd.

Geen bevestigingsmail ontvangen? Controleer je spam folder. Niet in de spam, klik dan hier om een account aan te maken.

Er is iets mis gegaan

Helaas konden we op dit moment geen account voor je aanmaken. Probeer het later nog eens.

Maak een gratis account aan en geniet van alle voordelen:

Heeft u al een account? Log in

Maak een gratis account aan en geniet van alle voordelen:

Heeft u al een account? Log in