Overslaan en naar de inhoud gaan

Gemeente steunt nepnieuws

Cultuurwethouder Arjan van der Weegen deed van harte mee aan het verspreiden van het nepnieuws, zo ook de gemeentewoordvoerders. Dit tot…

Valse informatie aan de pers verstrekken om vervolgens diezelfde pers aan het kruis te nagelen wanneer ze erover publiceren. ‘Zie je wel, de pers controleert te feiten niet’, klinkt het dan. Dat is ook moeilijk wanneer het een sport lijkt te worden zaken die hoogstwaarschijnlijk zonder leugens de krant niet zouden halen, te voorzien van ‘fake news’ om alsnog de gewenste aandacht te krijgen. 

Zo bracht scholierenvakbond LAKS vorig jaar het nieuws een politieke partij op te richten die mee zou doen aan de Tweede Kamerverkiezingen. Journalisten die dit checkten, werden glashard voorgelogen. In dit geval hadden ze dat kunnen weten, want de inschrijftermijn voor politieke partijen was al verlopen.

Moeilijker wordt het als er geen andere mogelijkheden te zijn de feiten te checken anders dan, bijvoorbeeld, een politiek verantwoordelijke te bellen. Vooral als die dan glashard meeliegt. zoals in Bergen op Zoom. De ontdekking van een ingemetseld oud boek in het stadspaleis bleek een publiciteitsstunt van museum Markiezenhof.

Cultuurwethouder Arjan van der Weegen deed van harte mee aan het verspreiden van het nepnieuws, zo ook de gemeentewoordvoerders. Dit tot woede van de hoofdredacteur van Omroep Brabant: ‘Om voor de gek gehouden te worden is tot daar aan toe. Maar dat dat door de gemeente gebeurt is op z'n minst kwalijk te noemen'. De faux pas van de gemeente haalde zelfs de jaarvergadering van het Genootschap van Hoofdredacteuren in Leeuwarden. De raad riep de wethouder op het matje. Die trok, geschrokken, het boetekleed aan. ‘Achteraf bezien moet je concluderen dat dit wellicht een verkeerde keuze is geweest.’

Het belangrijkste overheidsnieuws van de dag

Schrijf je in voor de Binnenlands Bestuur nieuwsbrief

Reacties: 4

U moet ingelogd zijn om een reactie te kunnen plaatsen.

Daan

Sinds Kant weten we dat nieuws nooit anders kan zijn dan nepnieuws.
De term 'nepnieuws' betekent dan ook niks anders dan 'onwelgevallige mening'.

Op 11 juni 2018, 09:09
Martin

Fake news, propaganda, lügenpresse, what else is new? De actualiteit kan nooit in objectieve termen beschreven worden. De archeologie ondergraaft nooit de eigen tijd.

Op 11 juni 2018, 10:25
Pierre

Ik herinner met nog een bericht uit de koude oorlog:
Rusland is in een internationale wedstrijd eervol tweede geworden. America werd voorlaatste.
Geen woord van gelogen maar het was wel een twee landen wedstrijd. Geen fake news, maar .....

Op 11 juni 2018, 12:26
Klokkenluider

Wethouder sparreboom lelystad beweerd dat het uitstekend gaat met de woning markt in lelystad ??? En dat de gemeente niet had kunnen voorkomen dat er een ondernemers leegloop is??? Een winkelketen zal zich niet vestigen waar burgers zich enkel negatief uitlaten over vanalles wat er gebeurt ???? Wat gebeurt er ???? Hoe komt dat ??? Woe 6 maart 2019 blz 21 Flevo post

Op 13 maart 2019, 08:58

Melden als ongepast

Door u gemelde berichten worden door ons verwijderd indien ze niet voldoen aan onze gebruiksvoorwaarden.

Schrijvers van gemelde berichten zien niet wie de melding heeft gedaan.

Bevestig jouw e-mailadres

We hebben de bevestigingsmail naar %email% gestuurd.

Geen bevestigingsmail ontvangen? Controleer je spam folder. Niet in de spam, klik dan hier om een account aan te maken.

Er is iets mis gegaan

Helaas konden we op dit moment geen account voor je aanmaken. Probeer het later nog eens.

Maak een gratis account aan en geniet van alle voordelen:

Heeft u al een account? Log in

Maak een gratis account aan en geniet van alle voordelen:

Heeft u al een account? Log in