Advertentie
ruimte en milieu / Nieuws

Negen gemeenten beter voor Friesland

Friesland moet in de toekomst uit negen gemeenten bestaan, de Waddeneilanden niet meegerekend. Dat blijkt uit een adviesrapport van De Commissie van Wijzen, onder leiding van voorzitter Lense Koopmans, dat dinsdag verscheen.

15 maart 2011

Invloed
De commissie onderzocht de mogelijkheden van gemeentelijke herindeling in de provincie. Volgens de commissie zorgen negen gemeenten voor minder bestuurlijke drukte en meer efficiënte bedrijfsvoering. Ook zouden inwoners meer invloed hebben op hun directe leefomgeving.

Fusies

Sinds 2006 praten de toen nog 31 gemeenten in Friesland over de herindeling. Met ingang van januari 2011 fuseerden de eerste gemeenten. Toen gingen Bolsward, Sneek, Nijefurd, Wûnseradiel en Wymbritseradiel samen.


Regie
Opvallend is dat de commissie het niet eens is met de zienswijze van de Tweede Kamer en de provincie Friesland. Die vinden dat herindelingen vanuit gemeenten zelf moeten komen. Maar volgens de commissie toont de nieuwe gemeente Súdwest Fryslân aan dat de provincie de regie juist meer in handen moet nemen.

Ophef

De gemeente Leeuwarden moet naar een inwoneraantal van boven de 100.000. De gemeente Opsterland, waarover veel onenigheid bestaat, zou in drieën moeten worden gedeeld en bij Heerenveen, Smallingerland en Ooststellingwerf moeten worden gevoegd. Opsterland heeft in haar jongste coalitieplannen staan dat ze zelfstandig moet blijven.

De provincie reageert over twee weken op het rapport.

Reacties: 4

U moet ingelogd zijn om een reactie te kunnen plaatsen.

piet brontsema / org adviseur
lijkt mij een heel wijs advies.
Niek / jurist
Zo groot is Friesland nu ook weer niet. Het beste is om er 1 gemeente van te maken en de provincie op te heffen. Of provincie en gemeenten te laten fuseren. Maakt niet uit wat voor naam je het beestje geeft. Ook het waterschap zou er wel eens aan toegevoegd kunnen worden.
Vervolgens 5-10 deelraden met een beperkt takenpakket m.n. leefomgeving. En in elk dorp een dorpsraad voor regelmatig overleg, inspraak en terugkoppeling.
H.A.Decker / adviseur.
Dan krijg je tenminste ook een 9 stedentocht.
Jan Jager / organisatieadviseur
Nee, helemaal geen juist advies van die commissie. Altijd hetzelfde verhaal van ambtelijke druk en inspraak der burgers. De Provincie heeft zelden iets goeds gedaan behalve voor haar bestuurlijke zelf. Het idee dat groter ook beter is. Voor wie eigenlijk? Uiteindelijk gaat het om grensverlegging zodat ze kunnen bouwen en aanleggen. Die vroegere "oude" gemeenten hebben dan niets meer in te brengen. De Tweede Kamer heeft het ditmaal bij het rechte eind. Altijd hetzelfde, hoe kleiner een wethoudertje hoe groter de ambitie. Dat geldt ook deze commissie. De ongebreidelde opschaling leidt tot verstening van het landschap. Een mens heeft ruimte nodig. Een fietspad van Kollum naar Bollum is veel leuker.
Advertentie