Overslaan en naar de inhoud gaan

Onderzoek functioneren rekenkamers

Lokale rekenkamers zijn volgens het ministerie van groot belang voor gemeenteraden. Zij onderzoeken de doeltreffendheid, doelmatigheid en…

Onder voorzitterschap van burgemeester Ina Adema van Lelystad gaat een werkgroep met gemeenten in gesprek over de toegevoegde waarde van rekenkameronderzoek. Dat gebeurt op verzoek van Binnenlandse Zaken (BZK), dat op zoek is naar manieren om de positie van lokale rekenkamers versterken.

Lokale rekenkamers zijn volgens het ministerie van groot belang voor gemeenteraden. Zij onderzoeken de doeltreffendheid, doelmatigheid en rechtmatigheid van gemeentelijk beleid. Mede op basis van de uitkomsten daarvan kunnen raden hun controlerende en kaderstellende taken beter uitvoeren.

De werkgroep gaat gesprekken voeren met bestuurders van gemeenten over het functioneren van de rekenkamerfunctie in die gemeenten. Dat moet leiden tot aanbevelingen over hoe rekenkameronderzoek van toegevoegde waarde kan zijn voor de nieuwe raden. Het onderzoek is volgens BZK nodig omdat in veel gemeenten de rekenkamerfunctie niet of nauwelijks functioneert. In circa 8 procent van de gemeenten wordt geheel geen uitvoering gegeven aan de wettelijke plicht om een rekenkamerfunctie te hebben.

Daarnaast zijn er nog een aantal gemeenten waar de rekenkamerfunctie met weinig budget moet rondkomen, wat het functioneren en het doen van onderzoek belemmert. De werkgroep bestaat naast Adema uit Peter Oskam (burgemeester Capelle aan den IJssel), Irma Hesp (griffier Heemstede), Marnix Philips (griffier Amstelveen), Jan de Ridder (voorzitter Nederlandse Vereniging van Rekenkamers en Rekenkamercommissies) en Wil Lugtenburg-Sanders (voormalig bestuurslid NVRR). Eind dit jaar moet het onderzoek klaar zijn. 

Het belangrijkste overheidsnieuws van de dag

Schrijf je in voor de Binnenlands Bestuur nieuwsbrief

Reacties: 2

U moet ingelogd zijn om een reactie te kunnen plaatsen.

Wim Vreeswijk

Het zou ook wellicht een goed idee zijn als de provinciale statenleden zich eens wat meer zouden gaan profileren als echte toezichthouders van gemeenteraadsleden. Op lokaal niveau wordt er inderdaad zat afgeprutst zo heb ik regelmatig ondervonden bij het analyseren van lokale begrotingen.

Op 24 april 2018, 13:28
Jan H

Waar staat in de wet dat leden van provinciale staten toezichthouder zijn van gemeenteraadsleden? De taak die de provincie heeft is het goedkeuren van de begroting en jaarrekening van de gemeente, maar dat is een taak van gedeputeerde staten.

Op 24 april 2018, 20:39

Melden als ongepast

Door u gemelde berichten worden door ons verwijderd indien ze niet voldoen aan onze gebruiksvoorwaarden.

Schrijvers van gemelde berichten zien niet wie de melding heeft gedaan.

Bevestig jouw e-mailadres

We hebben de bevestigingsmail naar %email% gestuurd.

Geen bevestigingsmail ontvangen? Controleer je spam folder. Niet in de spam, klik dan hier om een account aan te maken.

Er is iets mis gegaan

Helaas konden we op dit moment geen account voor je aanmaken. Probeer het later nog eens.

Maak een gratis account aan en geniet van alle voordelen:

Heeft u al een account? Log in

Maak een gratis account aan en geniet van alle voordelen:

Heeft u al een account? Log in