Advertentie
digitaal / Nieuws

Senaat verwerpt Aanbestedingswet

Een meerderheid van de Eerste Kamer heeft gisteren de nieuwe Aanbestedingswet weggestemd.

09 juli 2008

Een meerderheid van de Eerste Kamer heeft gisteren de nieuwe Aanbestedingswet weggestemd.

Regeringspartij PvdA stemde samen met oppositiepartijen SP, D66 en grotendeels VVD tegen het wetsvoorstel, waarmee het kabinet regels wilde stellen aan de inkooppraktijk van de overheid en (semi-)publieke instellingen.

Minister Van der Hoeven (Economische Zaken) waarschuwde dat de nieuwe wet misschien niet de ideale wet is, maar dat “de huidige praktijk gewoon slecht is”. Zo ontbreekt nu een integriteitstoets, die volgens de bewindsvrouw jaren geleden de bouwfraude had kunnen voorkomen.

Maar volgens de tegenstanders was er sprake van een “lege wet” die juridisch niet deugde en zou het de Eerste Kamer ongeloofwaardig maken als de leden zouden instemmen. De minister erkende zelf ook technische problemen met de wet, die nog door haar D66-voorganger Brinkhorst door de Tweede Kamer was geloodst. Haar bedoeling was om de kaderwet de komende drie jaar via onder meer algemene maatregelen van bestuur aan te passen. Dat ze nu een nieuw wetsvoorstel moet maken, zorgt volgens haar voor veel vertraging.

De VNG riep de Eerste Kamer eerder per brief op de nieuwe Aanbestedingswet te verwerpen. Een groep van 250 ambtenaren die werken als inkoper bij bijvoorbeeld gemeenten en zorginstellingen, protesteerden afgelopen zaterdag nog in een paginagrote advertentie in de Volkskrant tegen de wet. Volgens de ambtenaren, lid van de Nederlandse Vereniging voor Inkoopmanagement (NEVI), zou de wet leiden tot een verlamming van de dagelijkse inkooppraktijk door een toename van onder meer administratieve lasten en een toename van juridische procedures.

Dit werd weer tegengesproken door ondernemers van VNO-NCW, MKB-Nederland en Bouwend Nederland. Het bedrijfsleven was juist blij met de nieuwe wet die door eenduidige regels een einde moest maken aan de “lappendeken”, die is ontstaan omdat gemeenten en zorginstellingen nu zelf allerlei eisen bij de aanbesteding mogen bedenken. Hierdoor is het momenteel ook vaak voor kleinere ondernemingen lastig om een grote klus van de overheid binnen te slepen.

Bij de VVD stemde ook als enige senator Loek Hermans die tevens voorzitter is van de organisatie voor middelgrote en kleine ondernemers MKB Nederland, wel voor de nieuwe Aanbestedingswet. (ANP)

Plaats als eerste een reactie

U moet ingelogd zijn om een reactie te kunnen plaatsen.

Advertentie