Overslaan en naar de inhoud gaan

Kabinet begint campagne tegen desinformatie

In aanloop naar de verkiezingen voor de Provinciale Staten, waterschappen en het Europees parlement begint het kabinet een…

Het kabinet begint een ‘bewustwordingscampagne' tegen nepnieuws en desinformatie in aanloop naar de verkiezingen van volgend jaar voor de Provinciale Staten, waterschappen en het Europees parlement. De regering wil burgers zo bewuster maken van deze verschijnselen rond verkiezingen. 

Misleidende beïnvloeding

‘Die verkiezingen moeten vrij en eerlijk verlopen’, zegt verantwoordelijk minister Kajsa Ollongren (Binnenlandse Zaken). Ze waarschuwt voor misleidende beïnvloeding van burgers op bijvoorbeeld het internet en sociale media, die de democratie kan ondermijnen en destabiliseren. De minister spreekt over een reële dreiging.

Verkiezingen niet laten kapen
De campagne, die in februari begint, moet burgers duidelijk maken waarom ze online bepaalde berichten krijgen en wie er achter kan zitten. De campagne gaat niet over inhoud of politieke opvattingen. Coalitiepartners CDA en D66 hadden voor de campagne gepleit. Veel misleidende informatie en nepnieuws komt uit het buitenland, bijvoorbeeld Rusland. De partijen willen de verkiezingen niet laten kapen.

Onderzoek effect sociale media
Op aandringen van regeringspartij VVD laat het kabinet ook de effecten van sociale media en internetzoekmachines op verkiezingen onderzoeken. De regering verwacht ook dat techbedrijven als Facebook hun verantwoordelijkheid nemen. Zij zouden de verspreiding van desinformatie kunnen beperken zonder dat de vrijheid van meningsuiting en pers daaronder lijden.

Klein risico op onlinefilterbubbels
Uit onderzoek van het Rathenau Instituut blijkt dat in Nederland het risico klein is dat er zogenoemde onlinefilterbubbels ontstaan, waarin mensen zich eenzijdig informeren. Het instituut wijst op een sterk mediabestel en groot vertrouwen in de media. Ook halen mensen hun nieuws uit meerdere bronnen. Desondanks is alertheid geboden, vinden de onderzoekers en het ministerie. (ANP)

Het belangrijkste overheidsnieuws van de dag

Schrijf je in voor de Binnenlands Bestuur nieuwsbrief

Reacties: 3

U moet ingelogd zijn om een reactie te kunnen plaatsen.

Bernard

Minister Ollongren wil nepnieuws tegengaan? Ben ik helemaal voor, te beginnen met het volgende:


Immigratie is een verrijking


Islam is vrede


Zwarte Piet is racisme


Waterpompen zijn een noodzaak


Klimaatverandering wordt volledig veroorzaakt door de mens


Als het kabinet deze 5 punten neerzet als nepnieuws, dan hebben ze mijn zegen.

Op 14 december 2018, 11:08
Bernard

Chapeau! Bertold slaat de spijker op zijn kop. Gelukkig worden steeds meer mensen wakker.

Op 14 december 2018, 11:13
Floris Graaf

Decennia lang, sinds de uitvinding van radio en TV eigenlijk al, is de berichtgeving door de media voornamelijk links ingekleurd. Vrijwel zonder concurrentie.
Nu er via het internet eindelijk ruimte is gekomen voor een ander geluid, reageert de regering dictatoriaal. Zij zal wel eventjes uitmaken wat nepnieuws is en wat niet.
Overigens heb ik bij D66ers als Ollongren steeds het gevoel dat zij alles tot nepnieuws betitelen wat niet in hun kraam te pas komt.

Op 14 december 2018, 12:36

Melden als ongepast

Door u gemelde berichten worden door ons verwijderd indien ze niet voldoen aan onze gebruiksvoorwaarden.

Schrijvers van gemelde berichten zien niet wie de melding heeft gedaan.

Bevestig jouw e-mailadres

We hebben de bevestigingsmail naar %email% gestuurd.

Geen bevestigingsmail ontvangen? Controleer je spam folder. Niet in de spam, klik dan hier om een account aan te maken.

Er is iets mis gegaan

Helaas konden we op dit moment geen account voor je aanmaken. Probeer het later nog eens.

Maak een gratis account aan en geniet van alle voordelen:

Heeft u al een account? Log in

Maak een gratis account aan en geniet van alle voordelen:

Heeft u al een account? Log in