Overslaan en naar de inhoud gaan

'Macronorm onroerendezaakbelasting deugt niet'

Er moet iets gedaan worden aan de macronorm, die voorschrijft hoeveel de onroerendezaakbelasting mag stijgen. Dat vindt Hans André de la…

Meer dan inflatie
Daaruit bleek dat de woonlasten voor huishoudens in 2010 gemiddeld met twee procent stijgen. Dat is meer dan de inflatie van één procent, maar minder dan de 4,3 procent die de macronorm voor onroerende zaakbelasting toestond. Gemeenten hebben dus gehoor gegeven aan de vermaningen van VEH en VNG om hun burgers in crisistijd niet te zwaar te belasten.

Daaruit bleek dat de woonlasten voor huishoudens in 2010 gemiddeld met twee procent stijgen. Dat is meer dan de inflatie van één procent, maar minder dan de 4,3 procent die de macronorm voor onroerende zaakbelasting toestond. Gemeenten hebben dus gehoor gegeven aan de vermaningen van VEH en VNG om hun burgers in crisistijd niet te zwaar te belasten.


Verkiezingen

Dat deden ze niet louter uit altruïsme, vermoedt woordvoerder André de la Porte. ‘Gemeenten versturen hun aanslagen in maart en dat is precies in de verkiezingsperiode. Dat zal ongetwijfeld van invloed zijn.’ Zijn vereniging vreest nu dat gemeenten de burgers in 2011 zullen opzadelen met een grote stijging in ozb-lasten ‘omdat de macronorm hun daar extra ruimte voor geeft.’

 

Het belangrijkste overheidsnieuws van de dag

Schrijf je in voor de Binnenlands Bestuur nieuwsbrief

Krimp
De macronorm werd ingevoerd in 2008, nadat het kabinet de maximering van de stijging van ozb-tarieven had afgeschaft. De norm was gebaseerd op een economische groeiverwachting van twee procent per jaar, gerekend over vier jaar. Het kabinet had niet gerekend op krimp, zoals dit jaar (-4,75 procent) of de verwachte stilstand (nul procent) van volgend jaar.

Vermaningen
Het rapport van de Vereniging Eigen Huis laat ook zien welke gemeenten de vermaningen aan hun laars lappen. Inwoners van Moerdijk betalen volgend jaar 71 euro meer dan dit jaar, een stijging van 12 procent. Ook Oude Ijsselstreek belast zijn huizenbezitters met vijftien procent meer. Rijswijk, daarentegen, is aardig voor zijn inwoners: die betalen in 2010 ruim vijf procent minder dan in 2009. 

Het belangrijkste overheidsnieuws van de dag

Schrijf je in voor de Binnenlands Bestuur nieuwsbrief

Reacties: 1

U moet ingelogd zijn om een reactie te kunnen plaatsen.

Jan

Het zou beter zijn als de wet zo zou worden gewijzigd dat de oppervlakte de basis wordt voor de OZB. Dat lijkt me belangrijker dan gemeenten voor te schrijven hoeveel zij hun OZB-tarief mogen laten stijgen. Dat straft zich bij de verkiezingen zo nodig wel af. De basis van de OZB is nu echter (bij de waardegrondslag) uiterst subjectief en een bron voor vele bezwaarschriften. De oppervlaktegrondslag (begaanbare woningoppervlakte, waarbij je ook nog de grondoppervakte van het bijbehorend terrein kunt meenemen) is een objectief gegeven. Veel goedkoper ook bovendien in de uitvoering. Al die taxaties zijn niet meer nodig en het aantal te behandelen bezwaarschriften zal drastisch dalen.

Op 30 november 2009, 12:22

Melden als ongepast

Door u gemelde berichten worden door ons verwijderd indien ze niet voldoen aan onze gebruiksvoorwaarden.

Schrijvers van gemelde berichten zien niet wie de melding heeft gedaan.

ad comes here

Bevestig jouw e-mailadres

We hebben de bevestigingsmail naar %email% gestuurd.

Geen bevestigingsmail ontvangen? Controleer je spam folder. Niet in de spam, klik dan hier om een account aan te maken.

Er is iets mis gegaan

Helaas konden we op dit moment geen account voor je aanmaken. Probeer het later nog eens.

Maak een gratis account aan en geniet van alle voordelen:

Heeft u al een account? Log in

Maak een gratis account aan en geniet van alle voordelen:

Heeft u al een account? Log in