Advertentie
sociaal / Nieuws

GroenLinks: 'Werkloze jongeren worden uitgebuit'

‘We moeten uitkijken dat eerst een tijd onbetaald werk doen niet de nieuwe norm wordt voor starters op de arbeidsmarkt. Daarom stel ik voor dat er striktere regels komen voor werkervaringsplaatsen. Er moet een redelijke vergoeding zijn.'

05 juni 2014

Jonge werklozen doen vaak gratis regulier werk, bijvoorbeeld via werkervaringsplaatsen. Dat is uitbuiting en minister Lodewijk Asscher van Sociale Zaken moet ertegen optreden. Fractieleider Bram van Ojik van GroenLinks zal dat woensdag naar voren brengen in een debat met Asscher.

Onbetaald werk norm
Volgens Van Ojik is er sprake van een trend. ‘We moeten uitkijken dat eerst een tijd onbetaald werk doen niet de nieuwe norm wordt voor starters op de arbeidsmarkt. Daarom stel ik voor dat er striktere regels komen voor werkervaringsplaatsen. Er moet een redelijke vergoeding zijn, de periode moet beperkt zijn en het moet leiden tot een betere positie op de arbeidsmarkt.’ GroenLinks wil dat het ministerie van Asscher de omvang van de trend in kaart brengt en strenger toeziet op de regels.

Vrijwilligerswerk
D66 en CDA vinden juist dat Asscher het makkelijker moet maken voor mensen met een WW-uitkering om vrijwilligerswerk te doen. ‘Natuurlijk moeten mensen in de WW solliciteren naar een betaalde baan. Maar zolang dat niet lukt, vergroot vrijwilligerswerk juist kans op vinden van werk. In de bijstand wil het kabinet dat mensen een tegenprestatie leveren, maar in de WW doet het kabinet juist moeilijk. Dat moet veranderen’, vindt Steven van Weyenberg van D66.

Korten op uitkering
Pieter Heerma van het CDA noemt het ‘raar’ dat uitkeringsinstantie UWV mensen kort op hun uitkering als ze vrijwilligerswerk doen. ‘Terwijl gemeenten precies hetzelfde vrijwilligerswerk een prima invulling van de tegenprestatie in de bijstand vinden.’

Reacties: 4

U moet ingelogd zijn om een reactie te kunnen plaatsen.

Joris / Denker
Als je graag wilt werken en nat achter je oren bent stink je er gouw in. Je werk gouw meer uren, dat je betaald word. Om je hart in het werk zie dit in het begin niet. Als je tot inkeer komt raak je gedemotifeerd ik heb dit zelf ook ondervonden. Ook dat mensen je in de omgeving je daarvan in kennis stellen. Nu doen de Polen dit onder betaalde werk.
Janssen / Boekhouder
De afgelopen 40 jaar is er een enorme sociale wetgeving opgebouwd. Het is de bedoeling dat deze wetgeving de werknemers enige mate van bescherming moet verstrekken, omdat de werknemers niet staat zijn dit zelf te doen.

Bij het maken van wetten, gaan de wetgever ervan uit, dat de omgeving altijd hetzelfde blijft. En dat de wet eigenlijk een positieve werking moet hebben. Helaas, al te vaak blijken de veronderstellingen niet te kloppen. Ook nu weer.

De overheid heeft een probleem geconstateerd, maar is ook degene die het probleem heeft veroorzaakt. Het bewustzijn wat een probleem heeft gemaakt, zal deze niet kunnen oplossen.

Hoe gaat de overheid dit probleem oplossen, door nog meer regels te maken!! Ach, de overheid bestaat net het bedrijfsleven uit mensen.

Laatste opmerking: een systeem wat inherent niet functioneert, kun je niet repareren!!
Willem Kamps
Van Ojik is niet de juiste persoon om deze kwalijke zaak aan de kaak te stellen. Nu ineens weer een sociale reactie, net nadat hij de studerende jeugd opzadelt met een levenslange studieschuld. Een goedmakertje? Een afleidingsmanoeuvre? Van de bijnaam Groen Slinks kom je toch nooit meer af, Bram.

Overigens behoort bij een werkervaringsplaats het wettelijk minimumloon betaald te worden, dus waar dat 'onbetaalde vrijwilligerwerk' vandaan komt...?
Ruimtelijk planner / Werkzoekende
Wat moeten we dan?! In de twee jaar dat ik afgestudeerd ben kom ik amper vacatures voor starters tegen. Iedereen wil werknemers die ze zo aan het werk kunnen zetten. Wanneer je solliciteert geven ze aan dat je t niet geworden bent omdat je geen ervaring hebt.... Nu dus toch op zoek naar een werkervaringsplek. Natuurlijk mag dit niet de nieuwe standaard worden maar als je het nu op dit moment verbiedt kunnen we helemaal niet meeconcurreren.
Advertentie