Advertentie

Twijfels bij nevenfunctie burgemeester Oisterwijk

De Oisterwijkse collegepartij PrO, een samenwerkingsverband van PvdA, GroenLinks en D66, wil het gesprek aangaan met burgemeester Hans Janssen (CDA) over zijn voorzitterschap van het CDA Brabant. Volgens PrO tast de functie zijn onafhankelijkheid aan.

08 oktober 2010
Verbindend
Janssen sprak zich op tv uit voor landelijke politieke samenwerking van zijn partij met de PVV. PrO vindt dat de burgemeester een verbindend man moet zijn en boven de partijen moet staan. De partij vroeg Janssen om in een open brief aan de bevolking van Oisterwijk uit te leggen hoe hij in de praktijk met zijn duidelijke politieke standpunten om denkt te gaan.

Islam
Janssen reageerde meteen via een persverklaring. Hij vindt dat hij niet weg hoeft te lopen als hij in het openbaar om zijn mening wordt gevraagd als voorzitter van het CDA Brabant, omdat hij burgemeester is. Hij gaat ervan uit dat de gemeenteraad van Oisterwijk weet dat hij geen aanhanger is van het gedachtengoed van de PVV. Hij distantieert zich hiervan en met name van de stellingname over de islam. ‘Die opstelling draag ik ook actief uit in mijn werk.’

Modus
PrO-fractievoorzitter Marjan Bastiaan vindt deze verklaring voldoende, maar wil wel nog een gesprek met Janssen over hoe ver een burgemeester kan gaan met politieke uitspraken. Bij de aanstelling van Janssen hadden PrO en de VVD hem al gevraagd te stoppen met zijn nevenfunctie, maar een meerderheid van de raad steunde dit niet. Janssen volgde het advies ook niet op. Bastiaan: ‘Hij heeft eerder in brieven aan CDA-leden op hun website ook politieke uitspraken gedaan.’ Bastiaan wil een modus zien te vinden. ‘Janssen zou ons bijvoorbeeld eerst kunnen informeren als hij onafwendbare politieke uitspraken gaat doen.’

Gemeentewet
Ze wijst ook op de Gemeentewet die zegt dat burgemeesters geen nevenfuncties mogen hebben die aanleiding geven tot twijfel over hun onpartijdigheid of onafhankelijkheid of het vertrouwen daarin. In zijn verklaring neemt de burgemeester afstand van de PVV. Bastiaan: ‘Daar kunnen anderen het weer niet mee eens zijn. Dat is dus ook niet onafhankelijk. Het is een lastig parket voor een burgemeester. Het is een ambtelijke benoeming, geen politieke, dus dan is dat niet handig. Ik ben heel benieuwd hoe andere gemeenten hiermee omgaan.’

Reacties: 4

U moet ingelogd zijn om een reactie te kunnen plaatsen.

Els Boers, Krachtig Lokaal Bestuur / adviseur, auteur
In het artikel staat duidelijk wat de Gemeentewet zegt. En dan zijn er nog steeds mensen die denken dat de Gemeentewet niet voor hen geldt, omdat zij zelf vinden dat het een goede zaak dient. Of een raad die niet 'onaardig' wil zijn en dan ook de Gemeentewet niet hanteert. Het is heel banaal, maar als we willen dat de mensen vertrouwen hebben in het lokale bestuur, dan is het raadzaam om zelfs strenger voor jezelf te zijn dan volgens de Gemeentewet hoeft. Integriteit!
Ton Bertels / Chemie Consultant
Dit land moet geregeerd worden. De PvdA wenste niet in onderhandeling te treden met het CDA. Het nieuwe kabinet werd daarmee onvermijdelijk. "PRO stelt de vraag of onder Burgemeester Janssen de kwetsbare groepen nog wel kunnen rekenen op onvoorwaardelijke steun van onze burgemeester? Kunnen de burgers in Oisterwijk die ooit geboren zijn in een andere niet-westerse cultuur er op vertrouwen dat zij eerlijk worden behandeld in onze gemeente?"
In voetbaltermen is dit natrappen. Dat verdient een rode kaart.
R.C.M. van de Ven / Fractievoorzitter politieke partij
PrO heeft de jacht op burgemeester Hans Janssen nu publiekelijk geopend, nadat al diverse malen steken onder water werden gegeven in raad en presidium. Ook de Rooie Roeptoeter van oud-PrO-raadslid Ad van den Oord doet al weken zijn best de aanval in te leiden.

Het feit dat PrO in het presidium zijn zin niet kreeg om de heer Janssen te gebieden zijn functie als voorzitter van CDA-Brabant neer te leggen, komt nu duidelijk boven drijven.
Er vanuitgaand dat de raad destijds bij de benoeming van de burgemeester van deze nevenfunctie op de hoogte was en heeft hier toen geen bezwaar in gevonden.
In Tilburg waren de burgemeesters Vreeman en Stekelenburg binnen de PvdA actief. Daar hebben het CDA en andere partijen geen opmerkingen over gemaakt. Zij hebben goed gefunctioneerd in die stad. Het laatste kan volgens AB ook wat betreft burgemeester Janssen gezegd worden.

AB vindt het verwerpelijk van PrO om nu de heer Janssen ervan te betichten dat hij zich achter het gedachtegoed van de PVV zou scharen, omdat hij zich voorstander heeft verklaard van regeren met gedoogsteun van de PVV. Een dergelijke opmerking van PrO richting haar coalitiegenoten van de VVD hebben wij niet gehoord.
Hier kan dus alleen de conclusie getrokken worden dat PrO probeert burgemeester Janssen te beschadigen. Dat dit ook effect heeft op het imago van Oisterwijk, neemt men blijkbaar voor lief, evenals het feit dat de verhoudingen in college en raad door deze actie verstoord zijn.

Ad van den Oord / historicus, oud-fractievoorzitter PrO Oisterwijk
Het is toch volstrekt legitiem om als fractie de burgemeester te verzoeken uitleg te geven over de combinatie burgemeester van Oisterwijk en voorzitter CDA-Noord-Brabant. En het is toch ook legitiem dat een fractie daar vraagtekens bij mag blijven zetten ondanks dat de kleinst mogelijke meerderheid in de raad daar eerder (begin 2010) geen problemen mee zei te hebben. Zeker in een tijd dat de voorzitter van het CDA-Brabant volop in de TV-schijnwerpers staat. Maar in Oisterwijk wordt dat recht blijkbaar niet door iedereen vanzelfsprekend gevonden, met het Algemeen Belang van de heren Van de Ven en Bertels en het CDA voorop.
Advertentie