In aanloop naar het rondetafelgesprek Sociale Media en Inmenging op 4 maart in de Tweede Kamer lopen de inzichten over de rol van sociale mediaplatforms bij verkiezingen uiteen. Waar Meta stelt dat het fors investeert in het tegengaan van manipulatie en desinformatie, waarschuwt Stichting Post-X Society juist dat platforms een structurele rol spelen in het versterken van schadelijke content en inmenging.
Kamer bespreekt strengere regels voor sociale media rond verkiezingen
Stichting Post-X Society wil een meerjarig Nationaal Programma Digitaal Weerbare Democratie opzetten.
Kamerleden gaan tijdens de bijeenkomst in gesprek met technologiebedrijven, onderzoekers en maatschappelijke organisaties over de vraag hoe de digitale informatieomgeving tijdens verkiezingen beter kan worden beschermd.
Meta benadrukt in zijn position paper dat het de afgelopen jaren een omvangrijke aanpak heeft ontwikkeld om verkiezingen te beschermen. Sinds 2016 zou het bedrijf meer dan 30 miljard dollar hebben geïnvesteerd in veiligheid en beveiliging. Voor de Nederlandse Tweede Kamerverkiezingen van oktober 2025 stelde Meta een speciaal team samen om risico’s rond desinformatie en buitenlandse beïnvloeding te monitoren en te beperken.
Volgens het bedrijf richtte dat team zich op het opsporen van beïnvloedingscampagnes, het beperken van schadelijke content en het informeren van kiezers. Meta wijst erop dat wereldwijd honderden miljoenen nepaccounts worden verwijderd en dat sinds 2017 meer dan 200 netwerken van gecoördineerd onecht gedrag zijn ontmanteld. Ook werkt het bedrijf samen met onafhankelijke factcheckorganisaties om misleidende content te beoordelen.
Digitale inmenging
Stichting Post-X Society schetst in haar position paper een minder geruststellend beeld. De organisatie, die via het Hybrid Election Integrity Observatory de digitale informatieomgeving rond de verkiezingen analyseerde, stelt dat tijdens de verkiezingen vrijwel alle bekende vormen van digitale inmenging werden aangetroffen, variërend van trollennetwerken en AI-gegenereerde haatcontent tot pogingen van buitenlandse actoren om invloed uit te oefenen via Nederlandstalige kanalen.
Volgens de onderzoekers ligt het probleem niet alleen bij kwaadwillende gebruikers, maar ook bij de werking van platforms zelf. Content die polariserend of opruiend is, kan relatief eenvoudig worden versterkt via aanbevelingssystemen. Daarnaast stellen zij dat moderatie vaak tekortschiet en dat een groot deel van de door hen gemelde extremistische content online bleef staan.
Structurele maatregelen
Post-X Society pleit daarom voor een aantal structurele maatregelen. Zo stellen zij voor dat de overheid een meerjarig Nationaal Programma Digitaal Weerbare Democratie opzet, dat digitale dreigingen permanent monitort en onderzoek naar desinformatie en algoritmische manipulatie structureel financiert. Ook moet volgens hen beter worden geïnvesteerd in mediawijsheid en maatschappelijke weerbaarheid, onder meer door het versterken van lokale gemeenschappen en offline sociale cohesie als tegenwicht tegen online polarisatie.
Daarnaast wil de stichting dat sociale mediaplatforms verplicht worden meer transparantie te geven over hun aanbevelingsalgoritmen, zodat duidelijker wordt welke content zij actief onder de aandacht brengen. Ook pleiten zij voor strengere eisen aan moderatie, met teams die de Nederlandse taal en context begrijpen. Verder zou moeten worden overwogen om gepersonaliseerde advertenties en de handel in persoonsgegevens te beperken, omdat deze volgens hen manipulatie en inmenging effectiever maken.

Reacties: 2
U moet ingelogd zijn om een reactie te kunnen plaatsen.
Mooi. Nu nog even tegen Brussel zeggen dat ze zich daar niet meer mogen bemoeien met verkiezingen in de EU: https://judiciary.house.gov/sites/evo-subsites/republicans-judiciary.house.gov/files/2026-02/THE-FOREIGN-CENSORSHIP-THREAT-PART-II-2-3-26.pdf
Ook moeten er dan afspraken komen met kranten, talkshows en spelletjesprogramma's over een level playing field voor politici van alle partijen en de hoeveelheid 'zendtijd'.
Het is nog erger dan ik dacht: https://nieuwrechts.nl/109027-nederland-werkte-mee-aan-politieke-eu-censuur-sociale-media-voor-tweede-kamerverkiezingen/SXV3VUJkdTNPbHB2L2dxVmhydWk5Q1hEOWEzK1FSZWhQVE50SG9ucnpOTXZWZ093QWw3dnVnPT0
Het zou een gentlemens/gentlewomens agreement moeten zijn van landen en de media om zich vanaf minimaal 1 maand tevoren niet met elkaars verkiezingen te bemoeien. Zo nodig kan vervolgens na de verkiezingen de storm losbarsten. Maar zie dat er maar eens bij landen en de media doorheen te krijgen. In een democratische samenleving zou het ook wel een beetje zou worden.