of 59345 LinkedIn

Minst ingeënte gemeente roept op tot meningokokkenprik

Het gemeentebestuur van Neder-Betuwe roept haar inwoners op om zichzelf of hun kinderen te laten inenten tegen de meningokokkenbacterie. Hoewel Neder-Betuwe het laagste vaccinatiecijfer van Nederland heeft, is de oproep opmerkelijk. De helft van het bestuur en bijna de helft van de raad wordt er bemand door SGP’ers.

Het gemeentebestuur van Neder-Betuwe roept haar inwoners op om zichzelf of hun kinderen te laten inenten tegen de meningokokkenbacterie. Hoewel Neder-Betuwe het laagste vaccinatiecijfer van Nederland heeft, is de oproep opmerkelijk. De helft van het bestuur en bijna de helft van de raad wordt er bemand door SGP’ers.

Motie unaniem aangenomen

De Neder-Betuwse gemeenteraad nam in september unaniem een motie aan waarin het gemeentebestuur (bestaand uit SGP, CDA en VVD) werd gevraagd om te onderzoeken op welke manier de voorlichting over inentingen kan worden verbeterd zodat de vaccinatiegraad weer gaat stijgen. Hoewel dat onderzoek nog in volle gang is, heeft het college besloten om nu al een oproep uit te doen gaan naar aanleiding van de huidige vaccinatieronde.

 

Afzwakking

Daarmee wil het college alvast een boegschot lossen, beaamt zorgwethouder Herma van Dijkhuizen (CDA). Hoewel de kop van de oproep de zin ‘Haal die prik tegen meningokokken!’ bevat, staat ook in de oproep te lezen dat het gemeentebestuur ieders keuze respecteert en haar inwoners oproept ‘een zeer bewúste keuze’ te maken. ‘Die afzwakking hebben wij gemaakt omdat deze materie in onze gemeente redelijk gevoelig ligt. Landelijk zie je een toename van wat wij kritische prikkers noemen. In Neder-Betuwe speelt vooral mee dat veel inwoners lid zijn van reformatorische kerken, die tegen de gedachte zijn dat wij het leven naar onze eigen hand kunnen zetten.’ Volgens Van Dijkhuizen gaat de afzwakking niet ten koste van het effect van de oproep.

 

Spagaat

De wethouder legt uit dat zij zich enigszins in een spagaat bevindt. ‘Het is als wethouder zorg mijn taak om ervoor te zorgen dat de vaccinatiegraad hier zo hoog mogelijk ligt, maar aan de andere kant heb ik ook respect voor de keuzes die men op religieuze gronden maakt. Daarnaast speelt mee dat men hier soms generatie op generatie al heeft besloten om kinderen niet te laten inenten. Het wordt als normaal gezien.’ Gevraagd of de gemeente die generationele overerving wil stoppen antwoordt Van Dijkhuizen dat zij vooral op ‘een stukje bewustwording’ hoopt. ‘Daarom benadrukken wij ook het belang van groepsimmuniteit. Ik ben wethouder van álle inwoners. Ik heb ook te respecteren dat het deel van de inwoners dat zich wel laat inenten er moeite mee heeft dat een groot deel dat niet doet.’

 

Kinkhoest

Er zijn bij weten van de wethouder geen recente gevallen van hersenvliesontsteking (dat veroorzaakt kan worden door de meningokokkenbacterie) geweest in haar gemeente. ‘Wel waren er vorig jaar meerdere gevallen van kinkhoest. Dat is voor zover mijn kennis reikt niet levensbedreigend, maar dat is met hersenvliesontsteking natuurlijk een ander verhaal. Ook dat is een reden om nu alvast een oproep te doen.’

 

Lunch met predikanten

Volgens Van Dijkhuizen wordt er in de gemeente Neder-Betuwe al meer gedaan dan in buurgemeenten om de vaccinatiegraad op te krikken. Voor het plan dat het bestuur in mei aan de raad wil voorleggen, overweegt het college onder meer om de samenwerking met verloskundigen uit te breiden. ‘Daar valt nog winst te behalen’, aldus de wethouder. ‘Ook gaan wij in gesprek met de schoolartsen en -verpleegkundigen van de twee openbare middelbare scholen en de reformatorische middelbare school. Bij de openbare middelbare scholen zien wij dat de opkomst bij vaccinaties voor baarmoederhalskanker nog laag is.’ Tot slot laat Van Dijkhuizen weten dat zij de lage vaccinatiegraad twee weken geleden ter sprake heeft gebracht tijdens een lunch met de predikanten in de gemeente. ‘Ik heb toen gevraagd of zij ervoor open staan om van gedachten te wisselen over het thema, en daar stonden zij positief tegenover. Wat daar uit komt, weet ik nog niet.’

 

Addertje onder het gras

De algemene vaccinatiegraad in Neder-Betuwe lag in 2017 met 52 procent het laagst van alle gemeenten. ‘Bij het verhogen van dat percentage zit er wel een addertje onder het gras. Zelfs als meer mensen ervoor kiezen zich te laten inenten, kan het zijn dat het percentage gelijk blijft of zelfs daalt. Er wordt in onze gemeente momenteel flink bijgebouwd en vanwege de faciliteiten van scholen en kerken is het voor veel mensen met een reformatorische levensovertuiging aantrekkelijk om hier te komen wonen.’

Verstuur dit artikel naar Google+

Gerelateerde artikelen

Reageer op dit artikel
Even geduld a.u.b.