Roma-meisjes gaan amper naar school
Kinderen uit Roma-gezinnen spijbelen naar verhouding veel vaker dan andere jongeren. Het aantal Roma-jongeren dat de laatste jaren het voortgezet onderwijs met diploma heeft verlaten valt laag uit. Dat blijkt uit onderzoek van het Trimbos-instituut in Utrecht.
Maatschappelijke uitval
Roma en Sinti zijn een nomadenvolk, in de volksmond zigeuners genoemd. In Nederland wonen ze vooral in Limburg en Noord-Brabant. ,,Schoolverzuim en voortijdige schooluitval bij jongeren zijn vaak voorboden van maatschappelijke uitval. Dat begint al bij de toetreding tot de arbeidsmarkt'', zo staat in het rapport.
Meisjes
Vooral Roma-meisjes spijbelen vaak. Zo gaat in Nieuwegein, waar meer dan 90 Roma-kinderen onder de 18 jaar wonen, geen enkel meisje naar een middelbare school. Ook in steden als Enschede, Lelystad en Sittard-Geleen is het schoolverzuim onder met name meisjes uit Roma-gezinnen groot. In Veldhoven nemen de verzuimcijfers onder Roma-meisjes juist af en in de gemeente Utrecht is het percentage laag en stabiel.
Geen landelijke cijfers
Overigens ontbreken landelijke cijfers over schoolverzuim en voortijdig schoolverlaten onder Roma-jongeren, omdat niet naar etniciteit mag worden gekeken. Maar gemeentelijke cijfers lieten eerder al zien dat de groep Roma-jongeren oververtegenwoordigd is.
Laag zelfbeeld
Concrete oorzaken voor het verzuim zijn moeilijk aan te geven. De jongeren lijken, vaak al op de basisschool, minder weerbaar te zijn en vaker last te hebben van faalangst en een laag zelfbeeld.
Reactie op dit bericht
Roma-kinderen kunnen kennelijk ongestraft van school wegblijven.