Puberbrief in Zoeterwoude over voorzieningen
‘De brief is absoluut niet bedoeld als inmenging in de opvoeding’, stelt gemeentewoordvoerster Myriam van Dijk in een toelichting. ‘De gemeente is geen opvoedpolitie, we gaan niet voorschrijven hoe laat de kinderen thuis moeten zijn en dat ze hun tanden moeten poetsen.’
Wel staat er in de brief wanneer de kinderdisco wordt gehouden, hoe je je kunt inschrijven voor bijvoorbeeld een weerbaarheidcursus en hoe de kindertelefoon te bellen is. ‘Maar ook de naam en het telefoonnummer van de leerplichtambtenaar, voor ouders een belangrijk aanspreekpunt, is in de brief te vinden’.
Het idee achter de brief ontstond omdat keer op keer blijkt dat de ouders in Zoeterwoude niet weten wat er precies allemaal voor de kinderen wordt georganiseerd en waar ze terechtkunnen met vragen. ‘Mensen komen nogal eens om iets vragen dat er al lang is’, aldus Van Dijk.
Neem het jongerencafé dat een op vrijwilligers draaiende vereniging om de zoveel tijd organiseert. ‘Dat loopt voor geen meter. Kinderen gaan wel naar omliggende gemeenten, maar weten niet van het bestaan van onze ‘eigen’ alcoholvrije avonden. Dat soort dingen staan nu in de informatiebrief.’
In samenwerking met de discotheek worden ook de data van de echte kinderdiscotheek opgesomd. Maar laat de gemeente zich daarmee niet voor het karretje spannen van de uitbater? ‘We letten goed op welke informatie we opnemen’, pareert Van Dijk de kritiek. ‘Het moet gaan om een wezenlijke service aan de kinderen en hun ouders.’
Elk nieuw gezin met kinderen die beginnen te puberen krijgt een brief thuis. In totaal heeft de gemeente er nu 120 verstuurd. ‘We zijn een kleine gemeente dus dat is nog wel te overzien’.