Bonte stoet van veiligheidsregio's (2)
Kort wil ik reageren op het interview met de gemeentesecretaris van Den Bosch, Irma Woestenberg. Zij is tegen de vorming van regionale brandweer in de veiligheidsregio's, omdat negentig procent van het werk van de brandweer lokaal is. Als manager vindt zij het terecht heel raar, dat negentig procent van het werk wordt geregeld in een organisatie die is toegerust op tien procent van de taken. Waarom gebeurt dat dan toch?
De rampen in Enschede en Volendam worden te pas en - meestal - te onpas aangeroepen als argumenten om aan te tonen, dat er wat moet gebeuren op het terrein van de veiligheid. In de huidige tijd zijn er, simpel gezegd, drie oplossingen: schaalvergroting, het opstellen van draaiboeken en oefenen. Vooral het ministerie van BZK loopt hierbij voorop, samen met de NVBR, de vereniging van brandweercommandanten, die zich spiegelen aan hun politiecollega's.
Met oefenen is niets mis; integendeel, hoe meer hoe beter. Met draaiboeken is meer aan de hand. Vaak kunnen die leiden tot een papieren werkelijkheid, waarbij de overheid zich meer indekt, dan onveiligheid daadwerkelijk aanpakt. En dan schaalvergroting. Waarom geven de gemeenten zeggenschap over de brandweer zo gemakkelijk uit handen aan een functioneel bestuur, de regionale brandweer? Volgens mij zijn er meerdere verklaringen.
Gemeenten zijn niet meer direct aan te spreken op de gevolgen van hun veiligheidsbeleid. Elke onderzoekscommissie is immers kritisch over de gemeentelijke rol bij rampen. Voor de centrumgemeente is regionalisering prettig, omdat er minder overlegd hoeft te worden met alle buurgemeenten. En voor kleine gemeenten, die feitelijk hun veiligheidstaken niet aankunnen, is het een mogelijkheid om te ontsnappen aan herindeling. Kortom, er zijn volgens mij nogal wat belangen gediend bij regionalisatie, die los staan van de vraag hoe veiligheid het beste in de gemeente kan worden gediend. Naar mijn mening kan de brandweer het beste bij de gemeente blijven (met specialisaties op regionaal of interregionaal niveau), maar dat vraagt wel de nodige inzet van diezelfde gemeente.
D. Bijl, burgemeester van Wijdemeren.