Vernietigend rapport Veiligheidsregio Limburg-Noord
Van der Schuit is op non-actief gesteld na het verschijnen van een vernietigend rapport over het functioneren van de veiligheidsregio. De exacte redenen voor zijn schorsing zijn niet bekend gemaakt. Burgemeester Bruls van Venlo, voorzitter van de veiligheidsregio, wil slechts kwijt dat de commandant tijdens de duur van een aanvullend onderzoek, dat 6 á 8 weken gaat duren, ‘even van de werkvloer moet’. ‘In het belang van hemzelf en van degenen die meewerken aan dit vervolgonderzoek’.
Commandant Van der Schuit zelf zegt ‘enorm geschrokken en verbaasd te zijn’ over de getroffen maatregel. ‘Ik ken de aantijgingen tegen mij niet en weet niet uit welke hoek ze komen. Ik kan het allemaal niet plaatsen’. Volgens de geschorste brandweerman is er geen sprake van verwijtbare gedragingen als fraude, diefstal, dronkenschap, seksuele intimidatie of iets van dien aard. ‘Niets van dat alles, ik ben een nette ambtenaar’.
Burgemeester Henk van Beers van Roermond, lid van het dagelijks bestuur van de veiligheidsregio, onderschrijft dat: ‘De integriteit van de commandant is volstrekt niet in het geding’. Het rapport dat de zaken in gang heeft gezet, is gemaakt door adviesbureau VIJFadvies, in opdracht van de algemeen directeur van de veiligheidsregio, Piet Lucassen. Saillant detail: adviseur Marco Vonk van VIJFadvies en Piet Lucassen kennen elkaar uit een vorige werkkring; Lucassen was gemeentesecretaris in Venray in de tijd dat Vonk daar een poos interim-hoofd bestuurszaken was. ‘Ik heb toen in opdracht van Lucassen gewerkt, dat klopt’, reageert Vonk.
Autonoom
Vonks rapport, dat eerst vertrouwelijk was, is uiteindelijk slechts gedeeltelijk vrijgegeven. De passages die rechtstreeks herleidbaar zijn tot brandweercommandant Van der Schuit, zijn in de publieksversie weggelaten. Uit dat publieke rapport komt een beeld naar voren van een veiligheidsregio die in haar functioneren zwaar wordt gehinderd door onderling gekrakeel en onduidelijkheid over de structuur. ‘Een aantal mensen in de organisatie weet niet wie zijn of haar direct leidinggevende is’, aldus het rapport. ‘Zorg over de doelmatigheid van de organisatie is op zijn plaats, de organisatie is niet in control’, aldus Vonk.
De regio is met drie directeuren ‘topzwaar’, de bevelslijnen zijn niet helder, de algemeen directeur is ‘geparachuteerd’ boven de directeur van de GGD en de regionaal brandweercommandant. Die twee mededirectieleden stellen zich in hun eigen kolom ‘autonoom’ op, ‘belemmeren zo de positie van de algemeen directeur’, en stellen zijn beslissingen ‘soms openlijk, maar ook buiten zijn aanwezigheid ter discussie’, aldus het rapport. Directeur GGD Limburg-Noord Frank de Jong verwijst overigens voor commentaar naar burgemeester Bruls.
Lucassen was zelf kwartiermaker van de veiligheidsregio. In zijn eindrapport gaf hij aan dat op termijn een tweehoofdige directie voldoende was. Om die reden wilde hij zelf niet solliciteren als algemeen directeur, vertelde hij in augustus 2009 in het personeelsblad van de veiligheidsregio. Uiteindelijk haalde burgemeester Bruls hem toch over.
Waarschuwing
Volgens het rapport heerst binnen de brandweer verder een ‘terughoudende sfeer waarin medewerkers en managers zich belemmerd voelen hun mening te uiten’. Diverse geïnterviewden hebben onderzoeker Vonk dan ook ‘dringend verzocht om genoemde voorbeelden niet te gebruiken in de rapportage’. Burgemeester Bruls: ‘De onderzoeker is ernstige zaken tegengekomen die negatief wijzen naar de commandant, volgens hem is daarom nader onderzoek nodig. Dat gaat bureau VIJFadvies nu ook uitvoeren. De interviews worden nu vastgelegd in geautoriseerde verslagen zodat ze stand houden, desnoods bij de rechter’.
De medebestuursleden in het dagelijks bestuur van de veiligheidsregio hebben de originele onderzoeksbevindingen nooit in handen gehad. ‘We zijn mondeling bijgepraat door Bruls, Lucassen en de onderzoeker. Daarop is door ons besloten een vervolgonderzoek te starten. Later kregen we de publieke, gekuiste versie van het rapport’, aldus burgemeester Van Beers van Roermond. Volgens onderzoeker Vonk heeft hij maar één versie aan de Veiligheidsregio geleverd. ‘Dat was ook nadrukkelijk de afspraak: géén conceptrapporten’.
Ook commandant Van der Schuit heeft geen inzage gehad in de voor hem belastende interviews. Van der Schuit: ‘Het lijkt me duidelijk, ze proberen nu achteraf een dossier tegen mij dicht te timmeren. Het is voor mij een volslagen verrassing. Ik heb nooit een waarschuwing gehad, er zijn nooit botsingen geweest met Bruls of met algemeen directeur Lucassen. Ik kan in deze fase nog niet veel over de kwestie zeggen.
Maar als regionaal commandant ben je speelbal van de lokale bestuurlijke besluitvorming, en dat speelt op heel veel plaatsen in het land. Een korpschef van politie wordt landelijk aangesteld, maar een brandweercommandant niet. Daar zit een deel van het probleem’. De Inspectie Openbare Orde en Veiligheid heeft het onderzoeksrapport inmiddels opgevraagd bij de Veiligheidsregio Limburg-Noord, zo laat een woordvoerder van het ministerie van Veiligheid en Justitie weten.
‘We willen eerst de feiten kennen voordat we eventueel een onderzoek starten. Maar de eerste verantwoordelijkheid ligt bij de veiligheidregio, die hebben om dit rapport gevraagd, wij niet’.
Reactie op dit bericht